Belek’te Gezilecek Yerler

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir belde olan Belek, Türkiye Rivierasının Pamfilya bölgesinde yer alır. Kemer’den sonra, Side ve Alanya’dan önce yer alır. Belek her yıl sayısız turisti ağırlar. Belek’te gezilecek yerler arasında muhteşem plajlar, doğal güzellikler ve benzersiz tarihi kalıntları bulunuyor.

Belek'te gezilecek yerlerPamfilya, Likya ve Klikya antik kentleri arasında bulunan bir bölgedir. Eski çağlarda bu bölge farklı medeniyetlerden birçok insanın yaşadığı, bu yönüyle diğer kentlerden ayrılan bir bölgedir. Belek’te bu çeşitliliğin yansımalarını hala bulabilirsiniz. Böylece rüya gibi bir Belek tatili geçirebilirsiniz. Ama önce Belek’i biraz tanıyalım.

Belek’in dillere destan plajları genelde kum ve çakıl karışıktır ve Ege Akdeniz bölgesinin turkuaz rengini yansıtır. Yer yer dalış imkanı da bulabilirsiniz.

Belek geniş bir araziye yayılmış okaliptüs ve çam ağaçlarıyla ünlüdür. Belek’te gezebileceğiniz doğal güzellikler, beldenin yakınındaki Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı, Düden Şelalesi’dir. Kurşunlu Tabiat Parkı’ndaki bitki ve hayvan türleri çok çeşitlidir. Sadece kuş türleri 100’den fazladır.

Belek’in tarihi yerleri, beldenin yakınında bulunan Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti’dir. Perge, bir zamanlar Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış bir antik kenttir. Bir Yunan kenti olmasına rağmen akropolisin ilk kuruluşunun Tunç Çağında kadar uzandığı düşünülüyor. Aspendos günümüze kadar ulaşan antik kentler arasında büyük amfitiyatrosuyla fark yaratıyor. Burada halen konserler düzenleniyor ve antik gelenek bir açıdan sürdürülmüş oluyor.

Belek’te özel olarak hazırlanan Dinler Bahçesi de son yıllarda ilgi çeken yerlerden. Burada birer cami, kilise ve sinagog aynı bahçe içerisine inşa edilmiş. Hepsi dileyenlerin ziyaretine açık.

Belek, golf tutkunlarını ve meraklılarını da ağırlıyor. Belek’in büyük golf sahaları şimdiden dünya çapında adını duyurmuş durumda.

Belek’te Caretta caretta’lar koruma altında. Birçok plaj turizme açıkken Belek’in bir bölgesi birinci derece doğal SİT alanıdır ve hiçbir yapılaşmaya izin verilmez. Şanslıysanız bu sevimli kaplumbağalardan görebilirsiniz.

Belek Otelleri

Belek tatil otelleri ve tatil köyleri yönünden de çok zengin. Turizmin hızla gelişmesi ve Belek’in tam bir turizm merkezi haline gelmesi, bölgede irili ufaklı, farklı konseptlerde birçok tesisin inşa edilmesini de beraberinde getirdi. Butik otellerden beş yıldızlı lüks otellere kadar birçok seçenek Belek’te tatil yapmak isteyen tatilcilere kapılarını açıyor.

Belek sürekli yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olduğu için tatil sezonunda buradaki oteller göz açıp kapayıncaya kadar dolabiliyor. O yüzden erken rezervasyon dönemini kollamanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir